Кои документи се легализират в Министерство на правосъдието?
Министерство на правосъдието на Република България удостоверява документи с Апостил (APOSTILLE), които следва да послужат за чужбина, като напр. свидетелство за съдимост, пълномощно, декларация, решение и др.
В съответствие с Декларацията на Република България по чл. 6, ал. 1 от Хагската конвенция от 1961 г., изразена в Закона за ратифициране на същата конвенция/ обн., ДВ. бр. 47 от 09.06.2000 г./ в Министерството на правосъдието се заверяват с "APOSTILLE" само актовете на съдилищата и нотариусите.
Актове на съдилищата съгласно чл.1 буква "а" на Конвенцията са документите, издавани от орган или длъжностно лице, свързано с правораздавателната система на държавата. Същите трябва да се представят в оригинал или като заверен препис и да съдържат: дата на издаване, име, фамилия, подпис на председател или съдия и секретар, и печат на съда, който ги издава.
Актове на нотариусите съгласно чл. 1, буква "с" и "d" на Конвенцията са нотариалните актове; официалните заверки, като записвания в регистър, или удостоверяване на дата или подпис върху частен документ.
Пълномощни за разпореждане с недвижими имоти се приемат след като нотариусът е удостоверил подпис и съдържание и съответно се полагат два Апостила.
Пълномощни за разпореждане с недвижими имоти, удостоверени от кметове и секретари на общини не подлежат на удостоверяване с "APOSTILLE".
Нотариално заверени копия от документите, издадени от лечебни заведения, предназначени за ползване в чужбина, се удостоверяват с "APOSTILLE" от Министество на правосъдието.
Документите с положен "APOSTILLE" могат да се проверят на следния интернет адрес: http://apostil.mjs.bg/
*Източник: Министерство на правосъдието на Република България